Rock star - horolezecke kurzy, seminare, metodika, akreditácia

Metodika

Čo sa môže stať s nezatiahnutou poistkou?

že karabína s "nezašróbovanou" nezatiahnutou poistkov bude pri neštandardnom zaťažení nakoniec namáhaná  s otvoreným zámkom!!!

Ako k tomu môze dôjsť?
Napr. pri pošmyknutí a následnom zhupnutí sa lezca do zlaňáku - tlakom na poistku (slučka,)a zároveň ťahom  v pozdĺžnom smere (osma) vyskočí poistný kolík z háčika na tele karabíny a zasekne sa v jeho zadnej časti čo spôsobí  to že karabína aj napriek tomu že je zašróbovaná ostane zaťažovaná s otvoreným zámkom. Príčinou zlyhania je nedošróbovaná poistka!!! čím vznikla väčšia vôľa pohybu zámku voči telu.


Tu je na mieste otázka - dotiahnuť poistku na karabíne na doraz, alebo ju povoliť o "pol otočky". V niektorých metodických dooručeniach sa dočítame o tom že poistkovú karabínu, ktorú zaisťujeme pod zaťažením (napr. sedíme v nej) máme došróbovať na doraz a následne o pol otáčky povoliť aby po uvoľnení zaťaženia karabíny neostala poistka zaseknutá (nejde otvoriť rukou). 

Z praxe zas viem že pokiaľ sa o karabíny staráme a čistíme zámky a poistky je možné aj takto zablokovanú karabínku povoliť rukou ak ju znovu zaťažíme. Nakoniec tento problém by mal byť u moderných poistkových karabín odstránený ich konštrukciou.
K povoleniu poistky, ale aj jej zatiahnutiu, môže dôjsť aj náhodne (rukou, slučkou ....).


PS:Ja si budem radšej zaťahovať poistky tak ako som to robil doteraz - na doraz

Pripravili pre vás
metodicky

© Zajac Dušan-RockStar

posledná úprava 4.2.2010

 

všetky práva vyhradené | (c) Webra Solutions 2007