Rock star - horolezecke kurzy, seminare, metodika, akreditácia

Aktuality


Meno: Heslo:
 
Prihláste sa a budete mať možnosť vytvárať a komentovať aktuality.

"Anonym nikdy za nič nestojí, lebo sám svoje meno nepokladá za nič"
(William Shakespeare)


Vysielačka - neodmysliteľná súčasť horolezca


Každý kto lezie viacdĺžkové cesty a v prvom rade v horách kde je členitý terén, určite zažil situáciu kedy komunikácia so spolulezcom bola márna.
Ja som sa do takejto situácie dostal prvýkrát už počas tatranského kurzu keď som stál v predposlednom štande na Východnú Žeruchovú vežu a moja spolulezkyňa Bibka odliezla za hranu. Po pár minútovom povolovaní sa lano zastavilo. Potešil som sa, lebo to bolo znamenie, že už čochvíľa pôjdem liezť. Fúkal taký čerstvý vetrík až mi  krehli ruky aj nohy tak si tam len tak prestupujem, ale povel „zruš“ stále neprichádza. Tak poctivo istím ďalej, asi po piatich min. začujem sotva počuteľný Dušanov výkrik „ZRUUUUŠ“  Bibke totiž kričanie veľmi nejde. Konečne, už som si mohol aspoň ruky šúchať aby mi neodpadli od zimy. Vietor fúka čoraz silnejšie a ja len napínam uši aby som počul aspoň aký taký tlmivý povel „istím“ ale stále nič. Jediné čo je počuť je hučanie vetra v mojej prilbe a trepotanie oblečenia. Buchocem tam ako štátna vlajka. Až po hodnej chvíli, keď Duško odliezol na hranu a oznámil mi že Biba už hodnú chvíľu istí.

Ani vo sne ma nenapadlo aká môže byť v horách ťažká komunikácia a ako to vie skomplikovať zdanlivo ľahkú situáciu.

Dušan s Baškou by nám zrejme tiež vedeli o tom svoje porozprávať  .

           

Vedel som, že takýmto spôsobom nám s Bibkou to lezenie moc nepôjde tak som sa rozhodol že si to zjednodušíme a kúpili sme si na komunikáciu vysielačky. Už sme mali možnosť ich vyskúšať aj v praxi a musím uznať, že to je tá najlepšia vec akú sme mohli urobiť. Žiadne vrešťanie na plné hrdlo ktoré vám zoberie už tak vzácnu energiu a potom s ňou ujde do doliny. A tak to skúšate znova a znova.... Ja som len stlačil gombík a príjemným hlasom a úsmevom na tvári som Bibi oznámil že „istím“ vzápätí sa z vysielačky ozvalo „leziem“ a bolo po probléme.

A nie len to, má to veľa, veľa ďalších  výhod. Je to neskutočná výhoda keď ste schopný počas lezenia komunikovať so spolulezcom. Ak sa dostala do nejakého horšieho úseku vedel som jej poradiť kade a ako som to obliezal ja. Alebo že práve vyberá istenie, aby som jej lano len trochu povolil. Prípadne že vliezam do mokrého komína tak nech je v strehu ak by som padol. Koľko je lana, kde ju budú čakať voľné bloky... atď.

           

Dušan nás vždy učil, že úspešnosť lezenia je v rýchlosti. Netreba sa na hore zbytočne zdržiavať, čím rýchlejšie sme na vrchole tým viac času ostáva na zostup a je väčšia pravdepodobnosť, že sa vyhneme popoludňajším vrtochom počasia. Vysielačky tento čas určite skracujú a odporúčam ich aj skúseným lezcom lebo komunikáciu  v horách  neovplyvníte kvalitou svojho lezenia.

 

Ešte pár technických informácií na záver.

Pri kúpe vysielačiek som bral na ohľad hlavne tieto parametre:

-         dosah vysielačiek

-         napájanie (aby sa dali použiť aj alkalické batérie)

-         rozmer a váha

-         tvar vysielačky (aby sa dala upevniť, najlepšie na hruďák)

-         aby boli aspoň trochu odolné voči dažďu a nárazom

-         aby sa dali poistiť pred pádom do doliny

 

My sme si kúpili vysielačky MOTOROLA TLKR-T7  Majú dosah 10km dá sa k ním dokúpiť aj handsfree sada. Toho som však zatiaľ potrebu nepocítil. Vysielačka sa dá totiž nadstaviť tak, že začne vysielať automaticky keď do nej začnete hovoriť. Napájanie je na štyri AAA batérie. V sade sme mali aj nabíjačky a dva nabíjateľné akumulátory. Pre istotu však nosím aj náhradné batérie. (nie vždy je možnosť nabíjania, takže bacha na to) V spodnej časti je dostatočne pevné ucho cez ktoré sme si naviazali repku ako poistku pred pádom.

 

Veľa lezeckých úspechov Vám všetkým želajú novomanželia Maťo a Biba.všetky práva vyhradené | (c) Webra Solutions 2007