Rock star - horolezecke kurzy, seminare, metodika, akreditácia

Aktuality


Meno: Heslo:
 
Prihláste sa a budete mať možnosť vytvárať a komentovať aktuality.

"Anonym nikdy za nič nestojí, lebo sám svoje meno nepokladá za nič"
(William Shakespeare)


Lavínový kurz (20. - 22.2.2009)


Je nedeľa 15.2.2009, deň pred tým na Valentína sme boli skialpovať a liezť na umelej stene, tak dnešný deň je len taký oddychový. Večer sa na Skype prihlásila Baška, tak sme si trochu písali, že ako sa mali v Tatrách a čo plánujú ďalej. Pripomenula mi, že nasledujúci víkend je lavínový kurz. V tom momente vo mne prebudila túžbu ísť tam s nimi. Mala som na to viac dôvodov a to, niečo sa naučiť, stráviť pekný víkend v Tatrách a byť s nimi .
V pondelok sme s Maťkom mali už nahlásené dovolenky a v utorok som platila kurzovné. Zhodou náhod (aj keď náhodné stretnutia neexistujú) prišli Maťkovi do obchodu dvaja ľudia, ktorí si kupovali nejakú výbavu na kurz. Maťko vyzvedal a zistil, že idú tam kde my .
Zrazu bol piatok doobeda  a manželia Hlaváčovci stoja pred našim domom na aute a my nakladáme veci.  Zoznamujem sa s nimi a sú mi od prvej chvíle sympatickí.
O 13tej sa stretnáme v Matliaroch s Dušanom, Baškou a Alex. Spolu, ešte s Jelou vyrážame na chatu pri Zelenom plese. Nasleduje večera, zoznámenie sa so zvyšnými troma "kolegami" a začína prednáška. Prednáška sa javí byť náročná, nakoľko unavenie zo šlapania dá na nás znať. Končíme skoro až v sobotu  a tešíme sa na praktickú časť.
V sobotu ráno nám Duško skontroloval "pípatka" a vyrážame na miesto "krktovania". Urobili sme si snehový profil a vyskúšali norskú sondu, KO test, klzný klin a blok. Pri teste nórskou sondou sa ukázalo, že som "najväčší chlap". Strhla som skoro celý profil na jeden šup. Podľa nasledujúcich testou sme zhodnotili lavínovú situáciu na  3, lokálne na 4.
Niektorí sme si ešte vyskúšali aký je to pocit byť zahrabaný pod snehom. Poviem Vám, že je to dobré vyskúšať si to a pocítite, že už nikdy viac .. brrr
Zima sa ukázala vo svojej plnej paráde a bol celodenný mráz, cca. -10 a tak bola miestami aj bitka o to, kto bude viac lapatovať .
Pred večerou nás čakala ešte jedna prednáška, potom vynikajúca večera (ďakujeme personálu chaty) a po nej nasledovala prednáška o zdravovede. Sem tam nám aj slzy tiekli, lebo by ste neverili koľko srandy môže urobiť slovo: "zatvarací špendlík" .
V nedeľu nás čakalo na našom "krtkovisku - lavínisku" ešte "pípakovanie" a sondovanie. Zahrabali sme si niekoľko dobrovoľných ruksakov s pípakmi a celé doobedie sme chodili po lavínisku ako "blúdni holanďania" a markovali sme "mŕtvolky" v pípakoch. Vyskúšali sme si analógy ale aj digitály. A už teraz vieme, ktoré si chceme do budúcna kúpiť .
Na záver praktického výcviku sme si vyskúšali ešte záchrannú akciu a sondovali sme tých, ktorých sme "akože" pípakmi nenašli. Boli sme rozdelení na veliteľa (Baška a Alex), pozorovateľa (Duško), kopačov (Maťko a Janka) a ostatní sme boli hladači - "pichači" . Posledný ruksak sme úspešne našli a Maťko s Jankou ho aj resuscitovali, ale zrazu .... Dušan kričí: "lavííííínaaaaaa" ... a to ste mali vidieť tie behy (samozrejme to bolo len, akože).
Po úspešnom nájdení všetkých ruksakov sme šli dole. Niektorí si vyšlapali trochu vyššie a vychutnali si jazdu v prašane .. no ja menej odvážna som šla dole len miernym kopcom pod dohľadom Bašky a sem tam som aj spadla.
Po oficiálnom ukončení sme si vymenili fotky, zaželali šťastnú cestu a vybrali sa späť do reality. Cesty dole som sa obávala, keďže moje pôsobenie na lyžiach je doteraz štvrtý krát v živote. Začiatok som šla cez hlboký sneh, v strede si trochu pošlapala z lyžami na batohu, ale zvyšnú časť som zlyžovala. Sem tam som kričala na ľudí: "pozoooooor idem jaaaaa". Ale mala som na hlave prilbu a šťastne som dorazila na Bielu Vodu, kde nás už čakali Robo s Jankou.
Týmto im chcem poďakovať za odvoz a príjemnú spoločnosť a samozrejme ako po každom kurze Dušanovi a Baške za odovzdané informácie. Alexine posielam pusu .

Biba
foto by Maťko, Dušan a Baška: http://picasaweb.google.cz/Mato.lezec/LavinovyKurz2022208VysokeTatry#

všetky práva vyhradené | (c) Webra Solutions 2007