Rock star - horolezecke kurzy, seminare, metodika, akreditácia

Aktuality


Meno: Heslo:
 
Prihláste sa a budete mať možnosť vytvárať a komentovať aktuality.

"Anonym nikdy za nič nestojí, lebo sám svoje meno nepokladá za nič"
(William Shakespeare)


Z lavínového kurzu....


V dňoch 12.-14.12 sme uskutočnili Lavínový kurz. Naše obavy z nedostatku snehu sa rozplynuli v momente Denisa, Lucia a Martin a ich KO testkeď sme vchádzali do doliny Zeleného plesa. Nebolo ho veľa ale na to, čo sme potrebovali nacvičiť ho bolo dostatok.
Mišo pri určovaní snehového profiluKurzu sa zúčastnilo deväť frekventantov. Sedem z Klubu Horských Športov Sagarmatha a dvaja z horoklubu PřFUK Praha. V priebehu piatkového večera a soboty rána sme prebrali väčšinu teórie ( o snehu, snehových vrstvách aj o testoch a vyhodnocovaní stability snehovej pokrývky). Okolo obeda sme teoretické znalosti uvádzali do praxe. Snehové profily a rôzne spôsoby testov snehu na rôznych miestach svahu nám potvrdili predpoveď Horskej služby, globálne 2 lokálne 3 stupeň lavínového nebezpečenstva z Silvia pri teste - Norska sondamedzinárodnej stupnice. Záver dňa sme ešte venovali vyhľadávaniu zasypaného pomocou el. vyhľadávacích prístrojov. Mali sme k dispozícii štyri druhy "pípakov", Spoločné fotoMammut Barryvox Pulse, Mammut Barryvox, Pieps DSP a Tracker, takze sme si ich mohli vyskúšať a zbežne porovnať. Po večeri sme sa teoreticky venovali činnosti pri zasiahnutí lavínou, kamarátskej pomoci a organizovaniu záchrannej akcie. Nedeľu patrila praktickému nacvičovaniu vyhľadávania viacerých zasypaných jedným aj viacerými záchrancamiDenisa pri dohľadávaní zasypaného pomocou "pípakov" a pomocou lavínových sond ( hrubá a jemná sondáž )... Poobedie sme ešte venovali zásadám prvej pomoci - resuscitácii, podchladení a omrzlinách.
Na záver by som rád zhodnotil kurz z pohľadu inštruktora. Väčšina frekventantov mala teoretické znalosti aj Nácvik jemnej sondáže pod velením Kapapraktické skúsenosti z lavínovej problematiky a to podporilo hladký priebeh kurzu. Podľa toho ako frekventanti pracovali pri praktickom výcviku môžem usúdiť že problematiku zvládli na dosť dobrej a niektorý na vynikajúcej úrovni.Mišov skok do Klzného klinu...
Priatelia ďakujeme Vám za účasť, výkony a aktívny prístup k výuke a prajeme Vám aby ste to čo ste sa na tomto kurze naučili nemuseli nikdy použiť. Naše poďakovanie patrí aj personálu "Brnčalky" za ústretovosť a príjemné prostredie (www.zelenepleso.sk) a predajni Alphasport za zapožičanie el. vyhľadávačov Mammut Barryvox Pulse, lavinovych sond a snehových lopatiek Mammut (môžete zakúpiť na http://www.alphasport.sk/).
Foto z kurzu nájdete TU

Dusan@Baška@Alex


všetky práva vyhradené | (c) Webra Solutions 2007