Rock star - horolezecke kurzy, seminare, metodika, akreditácia

Aktuality


Meno: Heslo:
 
Prihláste sa a budete mať možnosť vytvárať a komentovať aktuality.

"Anonym nikdy za nič nestojí, lebo sám svoje meno nepokladá za nič"
(William Shakespeare)


Trapasy lezeckého zelenáča


(Lezeckým zelenáčom je začínajúci lezec, ktorý po úvodnom lezeckom zaškolení robí túto činnosť  bez bližšieho dohľadu  a rád skúsenejšieho lezca.)

 

-Lezecký zelenáč sa pri prvom lezení s odvahou postaví pod trojkovú cestu s pevným odhodlaním, že si ju zdola vytiahne. 4 metre nad zemou sa mu začnú klepať kolená a vytianhutá trojková cesta je menej v dohľade než “zdolanie” Everestu.

 

-Lezecký zelenáč si v ceste  po dlhých útrapách najde špáru na zaistenie. Kým uvažuje, že čo v nej hľadá ten kus čierneho lana, to lano sa začne samo prevíjať a vtedy lezeckému zelenáčovi  svitne, že je to had. Keďže lezecký zelenáč  nerozoznáva druhy hadov, považuje ich všetky za jedovaté. Vtedy lezecký zelenáč  nepotrebuje žiadny vratny bod a lezie dole skalou rýchlejšie, než hore. Kým to pod skalou predýcháva, zistí, že na jeho celodennej jedinej chlebovitej poživni  si pochutnáva potkan, ktorý sa svojho hodovania zrieka len s veľkou nevôľou.

 

-Lezecký zelenáč  je celý šťastný, keď si môže dať lano priamo do vratneho bodu a liezť s horným istením. Aby predsa len niečo zbabral, tak lano sa mu pri  zhadzovaní zhora určite o niečo zachytí a lezecký zelenáč  nevie s ním ani len pohnúť. Lezeckému zelenáčovi  trvá, kým dojde na to, že jedinou možnosťou je zlaniť.

 

-Lezecký zelenáč pri zakladaní druhého postupového istenia zistí, že plochá slučka, ktorú potrebuje  je síce na ňom, ale pod hruďákom a naviazaný je cez ňu a na jej použitie môže zabudnúť.

 

-Lezecký zelenáč pri prvom výjazde určite niečo stratí, keď už nič iné, tak aspoň háčik na vyberanie istítok. Alebo ak ho nestratí, tak ho tak založí, že ho najde až o tri mesiace. Zaujímavé je, že za tento čas sa lezecký zelenáč  zaobíde aj bez háčika.

 

-Lezecký zelenáč určite deň pred prvým výjazdom zistí, že síce má nejaké istítka-vklínence, ale žiadnu voľnú karabínu, ktorú by bol ochotný na ne obetovať.

 

-Lezecký zelenáč sa veľmi teší na prvé lezecké výpady. Miera jeho nadšenia je priamoúmerná pravdepodobnosti, že mu “vypadne” istič.

 

-Istič lezeckého zelenáča dosť skoro zistí, že prvolezec lezúci na vlastných isteniach sa doberá veľmi opatrne, hlavne ak ten istič stojí trošku ďalej od skaly. Zistí to pri prvom povele “dober”, keď založené istítka, ktoré mali slúžiť na zaťaženie dole, napínajúce lano ťahá kolmo od skaly. Pri takomto neštandardnom zaťažení sa spravidla vytiahne prvý založený, zároveň najväčší rockcenter, ktorý sa podrobí gravitačnnému zákonu a bude ističovi túto jeho istiacu činnosť pripomínať aspoň ďalšie 3 mesiace, až mu vyrastie ten čierny nechet, čo mu spomínaný padajúci rokcenter zapríčinil. 

 

        Trapasy lezeckého zelenáča sú už skúsenejším lezcom vzdialené, ale prečo nezaspomínať? Veď všetci sme raz začínali:-) ....  

 

Jela    

 všetky práva vyhradené | (c) Webra Solutions 2007