Rock star - horolezecke kurzy, seminare, metodika, akreditácia

Aktuality


Meno: Heslo:
 
Prihláste sa a budete mať možnosť vytvárať a komentovať aktuality.

"Anonym nikdy za nič nestojí, lebo sám svoje meno nepokladá za nič"
(William Shakespeare)


Podľa hesla keď boh dá aj motyka strelí...


... a naozaj, 26.6.08 strelila... Babička si vzala dovolenku, my s Baškou a Alex sme sa v utorok vrátili z kurzu v Tatrách a do manínskeho kurzu nám chýbali štyri dni... 
    V stredu večer sa ukladáme k spánku u babičky Veroniky v Terchovej. Babička patrí veľká vďaka že nám dozrela na Alex a my sme s Baškou mohli konečne isť niečo vyliezť spolu, ďakujeme  .
    V noci výdatne prší, dokonca popŕcha aj ráno keď o štvrtej ráno sadáme do auta smer Tatry... Napriek tomu sme vyrazili a nechali počasie na náhodu (správy : oblačno s prehánkami a búrkami). Náš plán bolo vyliezť Obrovský kút (VI+) v južnej steneV druhej dĺžke Stanislawski Baška dolieza prvú dĺžku v StanislawskehoKežmaráku sme počas cesty zmenili na Voliu vežu (správy: počas dňa od západu ubúdanie oblačnosti) a tam vyliezť podľa podmienok v stene a počasia aspoň dve cesty.
   Okolo šiestej začíname šliapať z parkoviska zo Štrbského plesa rezkým tempom smer Mengusovská dolina, kotlina Žabích plies až okolo pol deviatej stojíme pod Volovkou. Počasie nám zatiaľ praje, podmienky v stene vyzerajú veľmi dobre na to ako v noci pršalo. Rozhodli sme sa na rozlezenie preBaška v poslednej lezeckej dĺžke - Stanislawski Baška nalieza do kľúčového miesta v StanislawskomStanislawskeho cestu (V). Voľakedy dávno som to liezol, Baška ešte nie a tak sme okolo desiatej naliezli. Niektoré miesta v čítane kľúčového boli mokré, ale niet sa čo čudovať po nočnej sprche... Cesta poskytuje pekné lezenie v pevnej skale väčšinou kút, komín, stanoviská sú na lepených borhákoch. Na vrchole sme stáli okolo trinástej hodine a hneď aj začali zostupovať, lebo počasie sa tvárilo že nám dovolí ešte jednu cestu vyliezť. Tak sa aj stalo. Po chvíli oddychu sme nastúpili o štrnástej hodine do Hviezdoslavovej cesty (VI+). V druhej dĺžke sme už mysleli že zmokneme, ale vyššia moc sa rozhodla že si zaslúžime užiť si dnešný deň "suchý". Nádherné lezenie v platni a v záreze so špárkou s dobrými chitami a možnosťami zaistenia vklínencami (stopery a hexáky). V ceste sme sa presvädčili že pravidlo vHviezdoslavova cesta - kľúčová dĺžka Tatrách si vždy berať Hviezdoslavova cesta - nad kľúčovím miestom...zo sebou kladivo a skoby je dobré pravidlo. V ceste sú zanechané staré skoby z ôsmych sme použili iba štyri. Dve na prvom štande dve v platničke nad stanoviskom podporené stopérmi. Ostatné skoby sa buď príliš kývali alebo rovno vypadli ... žiaľ tí čo lezú bez kladiva to rukou nevyskúšajú ... Cesta je naozaj krásna miestami vzdušná a v pevnej skale a naviac s dobrými možnosťami na zaistenie. Lezecké dĺžky sú tri, potom je to "utekačka " (150m) na vrchol. Je možné aj zlaniť, kúsok nad treťou dĺžkou v štrbine (výlez z komína Spoločné foto z vrcholu Volia vežavarianty Stanislawskeho cesty) je zlaňák. Napriek možnosti zlaniť sme sa rozhodli vyliezť na vrchol a zostúpiť po vlastných ( v rámci tréningu). O štvrť na šesť začíname zostupovať z vrcholu a okolo šiestej začíname zostupovať do civilizácie. Cestou nás jemne pokropil dážď, to aby sme nezabudli byť vďačný za super lezenie, bezdaždivé počasie no proste za krásny deň.
Celkom uťahaný sadáme do auta a štartujeme smer Štrbské pleso - Terchová. 
nákresy a fotku steny si môžete pozrieť tu

Už si len želáme aby ta motyka strieľala častejšie a presnejšie.

Dušan a Baškavšetky práva vyhradené | (c) Webra Solutions 2007