Rock star - horolezecke kurzy, seminare, metodika, akreditácia

Aktuality


Meno: Heslo:
 
Prihláste sa a budete mať možnosť vytvárať a komentovať aktuality.

"Anonym nikdy za nič nestojí, lebo sám svoje meno nepokladá za nič"
(William Shakespeare)


Jarná Paklenica 2018


Jarná Paklenica 2018

                                                                                                                                 Adam Oleš

                                                                                                                     

Pekné počasie si treba zaslúžiť.“ hovorí Dušan šoférujúci Peugeot kľukatými cestami od Starigradu na diaľnicu.

Vskutku, počasie nám počas neskoro aprílového výletu do chorvátskej Paklenice nemohlo vyjsť lepšie. Za celý pobyt sme prakticky nevideli mráčik, teplota sa pohybovala okolo 20-25 stupňov a dokonca sme si mohli pohodlne zaplávať v mori. Áno, jeho teplota mala ďaleko od termálnej, ale keďže vonku bolo teplo, ochladenie padlo veľmi vhod.

Túto jar sme do Paklenice cestovali jedenásti (z toho päť „kurzistov“) a hoci sme boli nepárny počet, vôbec to nevadilo – totiž za päť dní lezenia padne trošku dlhšia pauza medzi lezením aj trošku vhod. :) Nikto neprišiel trhať lezecké rekordy, avšak mám dojem, že každý si zodral prsty naozaj poctivo.

Štvrtok sme sa tradične zoznamovali s ostrou paklenickou skalou v jednodĺžkach, aby sme v piatok a sobotu mohli nastúpiť aj do dlhších ciest, hlavne v oblasti Stup-u. Nedeľa a pondelok sa následne niesli v duchu ťažších a dlhších jednodĺžok, kde sme predsa len vedeli ísť bližšie k hranici svojich lezeckých schopností.

Paklenica vám totiž vie, najmä vo viac-dĺžkových cestách, poctivo nastaviť zrkadlo. Napriek tomu, že si človek zvolí náročnosť cesty zopár čísel pod svoje schopnosti, miestami dlhšie odlezy v kombinácii s ostrou skalou, kde človek nielen kvôli lanu nechce padať, urobia svoje. Avšak práve v takýchto cestách človek posúva svoje schopnosti, upevňuje morál a do hlavy ukladá silné zážitky.

Čo mám ale na podobných výletoch úplne najradšej, je úplné vypnutie od každodenných povinností. Na program spočívajúci v raňajkách na balkóne s výhľadom na more plánujúc lezecký program, celodennom lezení, vo večeri s fenomenálnou rybou od legendárneho Dinka, šľahnutí sa do mora a zakončenie dňa opäť na rovnakom balkóne tentokrát s vychladeným pivkom by som si veru vedel zvyknúť. Absolútna pohoda bytia.

Napriek tomu, že sme sa zdraví vrátili už takmer pred dvoma týždňami, nielen posledné stopy po škrabancoch mi opätovne pripomínajú, ako sme sa mali sakra dobre. Veľká vďaka patrí Dušanovi a Baške, ktorí už majú za tie roky Paklenicu organizačne totálne zmáknutú.

„Poraněný koleno to místo jméno má...“všetky práva vyhradené | (c) Webra Solutions 2007