Rock star - horolezecke kurzy, seminare, metodika, akreditácia

Aktuality


Meno: Heslo:
 
Prihláste sa a budete mať možnosť vytvárať a komentovať aktuality.

"Anonym nikdy za nič nestojí, lebo sám svoje meno nepokladá za nič"
(William Shakespeare)


Činnosť družstva po páde, prvá pomoc pri horolezeckých nehodách 27.10.2017-29.10.2017


    Ako to už býva najlepšie dopadnú akcie ktoré vôbec neplánujete... Tohtoročný seminár ČDP sa vlastne uskutočnil na podnet Miša, ten dal dohromady partiu kamarátov spolulezcov ku ktorým sa pridali ešte naši frekventanti na zdokonalenie. Vo finále nás nakoniec zo 14-tich záujemcov absolvovalo 11-násť. Piatok večer sme si porozprávali o padaní ako to funguje čo sa deje pri páde aj ako to nemusí dopadnúť vždy najlepšie.
      Sobota patrila technickej prvej pomoci. Prebrali sme jednodĺžku, štrausov spôsob záchrany aj činnosť pri páde v traverze. Praktické ukážky a prednášku  zmákla Baška na jedničku, vlastne si to odmakala všetko. Ja som bol len ako dozor... Do neskorých večerných hodín každý precvičoval tak aby pokročil v metodach záchrany čo najďalej a čo najefektívnejšie. Všetci zvládli jednodĺžku aj štrausa "decká" čo mali zmáknuté  prvé dve tak sa zdokonaľovali v záchrane v traverze...
    Nedeľa bola v znamení predlekárskej prvej pomoci. Hlavné slovo mali priatelia s Horskej Služby Malá Fatra, Ivka Sikulová prvá pomoc a Robko Smejkal improvizované spôsoby transportu a sučinnosť s HS. Čas vyplnili naozaj efektívne aby sme stihli prebrať a hlavne vyskúšať maximum. Aby sme stihli všetko pracovalo sa na dvoch stanovištiach kde sa všetci prestriedali. Vďaka Ivke (profesionálny záchranár) si "decká" mali možnosť skúsiť resuscitáciu s vyhodnotením účinnosti v počítaci a aj v prípade ak je k dispozícii AED (el. defibrilátor). Podelila sa aj o skúsenosti pri ošetrení rôznych zranení keď je treba mnohokrát improvizovať.
S Robkom sa všetci naučii zostrojiť sieť z lana pre transport ležiaceho, sedačku z lana, vyviazanie zraneného vo vise a ako bonus spoločne, "sánky" z lyží.
Naozaj nabitý víkend, náročný aj na účastníkov aj na prednášajúcich, ale tak to má byť.
Na záver mi ostáva poďakovať lektorom za ich ochotu a snahu odovzdať maximum, všetkým za skvelý prístup a aktívnu snahu vedieť pomôcť v prípade nehody sebe aj druhým. A podľa hesla "pripraveným šťastie praje" vám prajeme aby ste to čo ste sa naučili nemuseli nikdy použiť. FOTO TU
Pozdravujeme zo Záskalia
Dušan&Baška


všetky práva vyhradené | (c) Webra Solutions 2007