Rock star - horolezecke kurzy, seminare, metodika, akreditácia

Aktuality


Meno: Heslo:
 
Prihláste sa a budete mať možnosť vytvárať a komentovať aktuality.

"Anonym nikdy za nič nestojí, lebo sám svoje meno nepokladá za nič"
(William Shakespeare)


Letný zdokonaľovací kurz vo Vysokých Tatrách - 2013


Jedno júlové popoludnie klikám po stránke Rockstaru a rozmýšľam nad nejakou akciou. Problémy s prieduškami po mesačnej antibiotickej kúre pominuli, postupne naberám silu a tak ma začínajú páliť prsty. A v kalendáry objavujem tri dni lezenia – zdokonaľovací kurz vo Vysokých Tatrách. Okamžite sa prihlasujem, lebo je tu posledné voľné miesto. Veľkou neznámou je meno prvého prihláseného. Nechám sa prekvapiť. Prekvapenie sa koná. Duško nám posiela pokyny a tu vidno, že spolulezeca mi bude robiť Zlatica. Som potešený, lebo sme sa spolu prvý krát stretli na zimnom VHT kurze pred štyrmi rokmi. Aká náhoda.

Prvého augusta nakladám v Považskej Bystrici Zlaticu, a spoločne sa s Duškom presúvame do Tatier. Pri večery spoločne plánujeme cestu na nasledujúci deň. Voľba padla na Východnú Žeruchovú vežu - Bocek Hofírek (IV) K3/2160.

Ideálna cesta pre trénovanie zakladania postupových istení a štandov. Prvú a druhú dĺžku nechám natiahnuť Zlatku, predsa ona bola prvá prihlásená na tento kurz a bola veľmi „nažhavená“ liezť a liezť. V jednoduchšej ceste som si natiahol aj ja a záver som nechal ako správny džentlmen dáme. Po ceste nám robili spoločnosť kamzíky, Duško nás kontroloval, usmerňoval a radil, ako najlepšie založiť čoky, hexcentre, frendy a zatĺcť skoby. Okolo piatej večer sme spolu dosiahli náš cieľ, trocha si oddýchli a pobrali sa späť na chatu. Po večery znova plánovanie cesty na ďalší deň.

Rozhodli sme sa pre Jastrabiu vežu cestou - Machnik - Preyzner (IV+). Na dnešný deň Zlatica rozhodla, že neberieme „hexáče“ a budeme sa snažiť viacej používať „frendy“. Úvod cesty viedol peknou jednoduchou cestou. V mieste kde sa odklonila od „Utekáča“ Diško nechal Zlaticu osamote ťahať cestu. Posledný ťažší úsek natiahol Dušan, pričom skontroloval ako si Zlatica pozakladala svoje istenia. Na zostupe sme si zopakovali zlaňovanie. Na chate sme uhasili smäd poriadnymi dúškami piva a nohy sme schladili v „Kryplo“ plese.

Nasledujúcu nedeľu sme chceli stráviť znova lezením, ale Dušana celkom dobre bolel nalomený palec, tak sme radšej hľadali nejaký blízky nástup na kopec. Nakoniec Dušan rozhodol, že bude dobré si poriadne natrénovať zakladanie istení, zatĺkanie skôb a navrhol Zlatici aby si zopakovala „Záchranku“.

Zlatica po absolvovaní týchto troch úžasných dní pokračovala v lezení celý nasledujúci týždeň a zhodnotila to jednoznačne: „ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku“. Ja som si zase posunul svoje hranice o niečo vyššie a hlavne prehĺbil pocit istoty pri lezení.

Chcem sa poďakovať Duškovi, Baške a Zlatici za perfektne prežité dni a teším sa zase na nejaký zdokonaľovací kurz v okruhu priateľov z horoškoly Rockstar pod vedením Dušana Zajaca.

Ľuboš

Fotografie TUvšetky práva vyhradené | (c) Webra Solutions 2007