Rock star - horolezecke kurzy, seminare, metodika, akreditácia

Aktuality


Meno: Heslo:
 
Prihláste sa a budete mať možnosť vytvárať a komentovať aktuality.

"Anonym nikdy za nič nestojí, lebo sám svoje meno nepokladá za nič"
(William Shakespeare)


Mládež na skalách v Maníne.


Ahojte všetci priaznivci lezenia!
Špecialne pozdravujem Zajacovcov!


V dňoch 13-16. mája 2011 sme strávili výborný predĺžený víkend v Manínskej horoškole Rockstar s mladými lezcami z lezeckého oddielu James Junior Team z Bratislavy ktorý vedie trénerka Evka Kováčová.  Vekový priemer aj napriek dozorujúcim "starým kusom" - rodičom ktorí ho kazili bol nízky, pretože väčšina násťročných mala do 14 rokov.

Medzi mladými lezcami boli aj takí, čo liezli pred kurzom len na umelých stenách prípadne občas na dobre vyborhákovaných skalkách. Na kurze sa mládež zdokonalila v používaní materiálu ale aj v zakladaní vlastného postupového istenia, preskúšali si aj zľaňovanie a prevezovanie sa. Naučili a preskúšali si základné techniky ktoré im lezenie na skalách urobia bezpečnejšie. Veď dosť často sa stáva aj skúseným lezcom, ktorí vyšli z umelých stien do skál a hôr, že podcenia možné riziko mysliac si, že keď  v telocvični lezú klasifikáciu 7+ a viac, tak sa im v horách nič nemôže stať. Tu na kurze zistili, že do šľamastiky sa môžu dostať aj v trojkovom teréne ak doň idú nepripravení len s odvahou nič netušiaceho lecza.

"Starým kusom", ktorí dozorovali celú akciu tiež dobre padli novinky o materiále i nové - bezpečnejšie postupy ktoré mali hlavu a pätu a nedalo sa im nič vytknúť. Šikovné vecičky svedčiace o tom, že v Horoškole Rockstar idú s najnovšími poznatkami, ktoré mnohé objavili práve ako prví tu v Maníne a ich používanie môže neraz zachrániť ľudský život

Dušan Zajac s Baškou pre nás všetkých pripravili výbornú atmosféru. Jeden deň sme museli trénovať  mimo skál kvôli nedeľnému dažďu, no na slušne vysokom múriku pod strechou. Celkove sa areál horoškoly zmenil v mnohých detailoch k lepšiemu. Za pár rokov pribudli napr. nove socialky a dokonca aj niečo na spôsob prezidentského apartmánu

Som rád, že naši juniori objavili aj inú stránku lezenia s akou sa nemohli stretnúť na umelých stenách. Táto skvelá akcia mala veľký význam pre ich budúci bezpečný pohyb na skalkách a možno neskôr aj v horách. Mne ako jednému z rodičov,  zároveň aj absolventovi skalkárskeho i tatranského manínskeho lezeckého kurzu padlo veľmi dobre, že môj syn a jeho kamaráti si odtiaľto odniesli vedomosti, ktoré dávajú veľkú pravdepodobnosť ich šťastného návratu z horských stien domov za čo patrí vďaka slovenskému Pit Schubertovi - Ing. Dušanovi Zajacovi a jeho žene Baške.

Hore zdar!

Pozdravuje Paľo Kvačkay   

fotky z akcie: picasaweb.google.com/pavol.kvackay/ManinskyRockstarMaj2011#

všetky práva vyhradené | (c) Webra Solutions 2007