Rock star - horolezecke kurzy, seminare, metodika, akreditácia

Aktuality


Meno: Heslo:
 
Prihláste sa a budete mať možnosť vytvárať a komentovať aktuality.

"Anonym nikdy za nič nestojí, lebo sám svoje meno nepokladá za nič"
(William Shakespeare)


Hollenthal-Vordere Stadlwand-prvé skusenosti


 

Kedže Janka mala ešte nejaké voľné dni dovolenky a ja tiež, zhodli sme sa, že skúsime Hollenthal. Kedže našim lezeckým schopnostiam sa najlepšie hodil Vordere Stadlwand, tu sú naše prvé skúsenosti z neho.

Boli sme tam prvý krát a očakávali sme, že to bude lepšie označené, ale mala som pocit, že nás označením až tak veľmi nerozmaznávali. Časť Bruderlein fein má aspoň plaketku na stene, tá časť bližšie ku parkovisku,Vordere Stadlwandplatte ani to nie. Tak sa treba spoliehať na sprievodcu a dúfať, že ste správne.Pri veľmi dobrom zaostrerní najdete na skalách niektoré napoly zmyté názvy ciest, ako Altspatzenweg alebo Seelenwinter a Alfheim.

Prvý deň sme chceli naliezť do Plattenfuhre za 4+, no v knižnom sprievodcovi nebola, zato na www.bergsteigen.at ano. Podľa knižného sprievodcu sme naliezli do cesty žľabom (VD Stadlwandplatte)v snahe liezť to najkrajšie, čo sa dá a čo bolo voľné.(zdola ten žľab veľmi nevidieť, skôr sa len tuší, že je tam) Po dolezení mám silné tušenie, že cesta žľabom a cesta z ľavej strany žľabu sú v knižnom sprievodcovi vymenené a krajšia je tá z tá z ľavej strany žľabu a to je vlastne VD Stadlwandplatte a iným menom Plattenfuhre a žľabom je to Plattengalerie, v podstate rovnakej obtiažnosti. Žľabom to bolo písané na 5 dĺžok, my sme to liezli na 3. Prvá spoločná dĺžka celkom pekná, ale kratšia. Druhá dlhá dĺžka bola v podstate prechádzka suťou, šiškami a ihličím. Tretia dĺžka bola celkom vyrovnaná a pekná. Celá cesta odistená na hodinách, s výnimkou prvej dĺžky, kde som založila nejaký čok a v poslednej, kde som pod kľúčovým miestom založila parádny tricam. A na poslednom štande som si hodiny poistila hrotom. Hore nad cestou je poriadne suťovisko, takže o padajúce kamienky nie je núdza.

Na ďalší deň sme liezli Peternpfad za 5-. Ešte že som myslela, že je za 4+, lebo inak do neho po menšom úraze z predošlého dňa nenaleziem. Cesta má kratších 5 dĺžok je veľmi pekná a dosť vyrovnaná. Akurát nejakých 10 metrov bola prechádzka lesom. Kľúčové miesto za 5- je hneď nad prvým štandom. v kúte. Keď si podľa sprievodcu myslíte, že cesta je superodistená, skôr by som povedala superodistiteľná. Teda na prvom štande sú borháky, nad nimi skoba, do kúta založíte čok. Celý zbytok cesty(istenie aj štandy) je na hodinách. Nadchlo ma neskutočné množstvo hodín.Keby som mala cestu premenovať, tak asi by som vybrala pre ňu meno Kráľovstvo hodín. Hodiny boli temer všade a vždy poruke. Od maličkých, kde dáte tak maximálne nitku, až po mohutné, kde 60-ka slučka nestačí. Dokonca hodiny sú aj v malom previse. Miestni lezci majú v nich v značnom množstve naviazané guľaté slučky, no niektoré z nich sú už dobré rakoviny a tak kde sa len dalo , dávala som si vlastné slučky. Niekde sa to ale nedá, lebo domácich staré slučky zaberajú celý otvor hodín. Na predposlednom štande nás víta vrcholová kniha s rozkvitnutým malým cyklámenom, ktorých tu kvitne celkom dosť. Cestu si vychutnávame, ale nestrácame ničím čas vzhľadom na to že okolo obeda je nahlásená zmena počasia v náš neprospech. Preto sa žial ani nefotilo.Ale asi preto ani nebolo v ten deň na VD Stadlwand veľa lezcov.Návratná cesta čiastočne spoločná pre obidve výstupové cesty je parádne označená mužíkmi. Dosť mi pomohol nákres cesty z www.bergsteigen.at

Myslím, že obidve cesty v podstate potešia začiatočníkov vo viacdĺžkových cestách s krátkym nástupom, aj keď to nebude rovno výstup vo veľhorách.

 

Jela

 všetky práva vyhradené | (c) Webra Solutions 2007